افشاگری مهاجم سابق تیم ملی: تبانی را با چشم دیدم

مهاجم سابق تیم ملی تبانی در رقابت‌های لیگ برتر را پس از ۱۳ سال افشا کرد.

کد خبر: ۶۸۸
افشاگری مهاجم سابق تیم ملی: تبانی را با چشم دیدم

 ایرنا: چند سال قبل بود که پاس همدان از لیگ برتر به لیگ یک سقوط کرد و دیگر به بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در ایران برنگشت. همان اتفاق و همان سقوط باعث شد تا یک تیم ریشه‌دار که البته به همدان منتقل شده بود، دیگر قد علم نکند و اغلب در لیگ یک و لیگ دو به فعالیتش ادامه بدهد. حالا علی‌اصغر مدیرروستا که سرمربی پاس همدان در آن مقطع بود، پرده از اتفاقاتی برمی‌دارد که در هفته آخر لیگ دهم رخ داد و مسبب سقوط تیمش شد. بعد از اخباری که طی یکی دو ماه اخیر درباره فساد در فوتبال منتشر شده، مهاجم سابق تیم ملی ایران هم صحبت‌های جالبی در این زمینه انجام می‌دهد. او در گفت و گو با ایرنا از فسادی صحبت می‌کند که به چشم دیده اما گوش شنوایی وجود نداشته تا صدای فریادش را بشنود. گفت و گو با مدیرروستا پیش روی‌تان است.

یکی دو ماه است که اخباری درباره پرونده فساد در فوتبال ایران وجود دارد. می‌خواهم نظرتان را در این زمینه بدانم.

فساد سالیان سال است در فوتبال ایران وجود دارد. یک بار آمدند و قرار شد مبارزه کنند اما وقتی به دانه‌درشت‌ها رسیدند، کلاً پرونده را بستند. با آقایانی که مشهور بودند و سمت هم داشتند برخوردی صورت نگرفت و نتیجه‌اش شد همین شرایطی که حالا می‌بینیم. این بار امیدوارم برخورد قاطع صورت بگیرد و دیگر نبینیم که افراد ذی‌نفوذ تنبیه نشوند. باید فدراسیون فوتبال، کمیته انضباطی و اخلاقش تعامل و همکاری خوبی با دستگاه قضایی داشته باشند تا این فساد ریشه‌کن شود.

می‌توان به پایان این فساد در فوتبال خوشبین بود؟

شاید به طور کامل ریشه‌کن نشود اما می‌توانند کاری کنند تا این وسعت از فساد وجود نداشته باشد.

شما بارها فریاد زدید که فساد در فوتبال ایران وجود دارد اما گوش شنوایی وجود نداشت. خودتان این فساد و اتفاقات پشت پرده را به چشم دیدید؟

تا دل‌تان بخواهد، منتهی چون افرادی بودند که در یک چرخه کار می‌کردند و هم‌قطار هم بودند، هرگز ندیدم که برخوردی صورت بگیرد. حالا اما رکن قضایی می‌خواهد کار بزرگی انجام بدهد. امیدوارم انتهایش به دور از جانبداری و رعایت حال برخی نفرات باشد و شرایط مطلوبی برای مبارزه با فساد به وجود بیاید. خواسته من از مسئولان قضایی این است که اگر به فرد بزرگی هم برخورد کردند، محرومیت و تنبیه شدیدی برای او در نظر بگیرند. اینطور نباشد که فرد مفسد یکی دو ماه یا نهایت یک سال در فوتبال فعالیت نکند و بعد پرقدرت‌تر از قبل برگردد. دفعه قبل چنین وضعیتی را دیدیم اما این بار با برخورد قاطع می‌توان کاری کرد که سلامت به فوتبال برگردد و این رشته پرطرفدار با استفاده از افراد با سابقه خوب به مسیر اصلی‌اش برگردد.

پاسخ سوال قبلی را واضح ندادید. آیا در تمام سال‌های که فعالیت کردید، نمونه‌ای از فساد را دیدید؟

نمونه بارز آن برای یکی از تیم‌های بزرگ و ریشه‌دار این مملکت افتاد. چند تبانی در یک روز انجام شد تا پاس همدان به لیگ یک سقوط کند. یک سلسله اتفاقاتی را دست به دست هم رقم زدند تا ما سقوط کنیم. الان همان آدم‌ها که مسبب سقوط پاس بودند، ناراحت این تیم هستند!

تبانی چطور رخ داد؟

ما گزینه سقوط بودیم اما به شرطی که در ۵ بازی دیگر ۵ اتفاق رخ می‌داد. مهمترین آن بازی شاهین بوشهر و نفت تهران بود.

در این زمینه سند و مدرکی هم دارید؟

سند و مدرک می‌خواهد چکار؟ درد ما این است که همه سند می‌خواهند. مگر کسی برای تبانی سندسازی می‌کند؟ شما یک بار بازی آن روز شاهین بوشهر و نفت تهران را تماشا کنید. قطعاً می‌فهمید که این بازی اتفاقات پشت پرده‌ای درون خود دارد. تبانی را که نمی‌آیند روی کاغذ بنویسند و به دو تیم بدهند که من الان مدرک داشته باشم. باید فدراسیون فوتبال یکدانه هم نه، ۵ کارشناس استخدام کند تا این قبیل از بازی‌ها را تماشا کنند و روی آنها نظارتی ویژه صورت بگیرد.

فکر می‌کنم در ثانیه‌های پایانی هم سقوط پاس همدان قطعی شد.

متأسفانه ما فکر می‌کردیم فوتبال پاک است و به همین دلیل هرگز فکر نمی‌کردیم تمام ۵ اتفاق رقم بخورد و به دسته پایینتر سقوط کنیم. از طرفی سوت پایان بازی ما را زدند و بعد نفت تهران گل زد. برنامه ۹۰ هم آن بازی را خیلی کوتاه زیر ذره‌بین بردند اما خیلی زود پرونده را بستند. اصلاً نکته جالبی هم در این رابطه وجود دارد. هواداران شاهین از دقیقه ۱۰ شعار می‌دادند تبانی، تبانی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم. مدرک از این بیشتر؟

به تیم ملی برسیم. با توجه به فشاری که روی کادرفنی وجود دارد، تغییر نسل در دستور کار قرار گرفته است. وقتی بازیکنی نساخته‌ایم که حتی ۵۰ درصد از توانایی هم‌پست باتجربه‌اش را داشته باشد، باز هم باید نسل را تغییر بدهیم؟

من هم معتقدم ما برای جایگزینی بازیکنان فعلی قطعاً به مشکل خواهیم خورد. ما نفراتی نداریم که بیایند، خودی نشان بدهند و جایگزین بزرگان شوند. از طرفی دیگر نمی‌توانیم برای جام جهانی هم با نفرات فعلی به مسابقات برویم. به هر ترتیب نیروی جوانی هم در یک تیم مهم است و نقش اساسی در موفقیت دارد. فکر می‌کنم در چند پست نیاز است که بازیکنان را تغییر بدهیم و جوانترها را وارد کنیم. هر چند کادرفنی باید برای استفاده از بازیکنان جوان ریسک کند و قاطعیت بیشتری داشته باشد. پیش‌بینی می‌کردم با جوان‌هایی که مقابل هنگ‌کنگ به میدان رفتند، برابر ازبکستان هم بازی کنیم که این اتفاق رخ نداد. ما باید به جوانترها بازی بدهیم تا تجربه کسب کنند و پخته شوند. صرف حضور در اردو نمی‌تواند تأثیری روی تجربه و کیفیت آنها بگذارد. ضمن اینکه در این مدت هم نتوانستیم بازیکن بسازیم و این به معضل بزرگی در فوتبال ما تبدیل خواهد شد.

چند روز قبل علیرضا بیرانوند برای دومین سال متوالی قرارداد خود را فسخ کرد که البته عصبانیت شدید هواداران پرسپولیس را به همراه داشت. حتماً این موضوع را شنیده‌اید. به عنوان یک پیشکسوت چه نظری در این رابطه دارید؟

در تیم‌های پر طرفدار سخت است که یکباره بخواهی تصمیم جدایی بگیری و با دل هواداران بازی کنی. نباید اجازه بدهی از چشم هواداران بیفتی و آنها خیلی واضح بگویند برو. بیرانوند سال‌ها برای پرسپولیس زحمت کشیده اما نباید طوری رفتار می‌کرد که از چشم هواداران می‌افتاد. من جای او نیستم و نمی‌دانم چه شده اما چون اتفاقات سال قبل امسال هم رخ داد، هواداران پرسپولیس دل‌چرکین شدند. با خیلی از دوستان پرسپولیسی‌ام که صحبت می‌کنم، آنها هم می‌گویند بهتر است بیرانوند برود. با این حال شاید دو طرف جلسه‌ای برگزار کنند و همه چیز به خیر و خوشی تمام شود.

من مخالف پرداخت پول زیاد به بازیکنان و مربیان فوتبال نیستم اما قبول دارید ارقام برخی فوتبالیست‌ها بیهوده بالا رفته و افزایش پیدا کرده است؟

این وضعیت مالی را یکی دو تیم رقم زدند و البته توسط برخی از واسطه‌ها. فوتبال ما را به بیراهه بردند و دیگر هم نمی‌توان این ارقام را مدیریت کرد. من مشکلات زندگی را درک می‌کنم اما معتقدم اینقدر که رقم قرارداد فوتبالیست‌ها رشد داشته، کیفیت فنی آنها نداشته. اگر این دو مورد با هم تعادل داشته باشد، این ارقام قابل پذیرش است. به نظر من در این نسل بازیکنی نداریم که بالای ۱۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد اما آمده‌اند و به بازیکنان معمولی هم تا ۳۰،۴۰ میلیارد پول می‌دهند.

اگر بازیکنان زمان شما در این نسل و این بازار حضور داشتند، فکر می‌کنید رقم قراردادشان چقدر بود؟

ناصر محمدخانی، حمید علیدوستی، علی دایی، احمدرضا عابدزاده و .. اگر حالا بودند قطعاً بالای ۱۰۰ میلیارد می‌گرفتند. البته این شرایط مالی را یکی دو تیم همراه با چند ایجنت به راه انداختند و هنوز هم می‌بینیم که دامن فوتبال ایران را گرفته است.

دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    پربحث‌ترین
    اخبار روز سایر رسانه ها