احتمال مصاف استقلال و پرسپولیس در لیگ نخبگان آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا آیین نامه و نحوه برگزاری رقابت‌های لیگ نخبگان آسیا را اعلام کرد.

کد خبر: ۶۸۱
احتمال مصاف استقلال و پرسپولیس در لیگ نخبگان آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در روزهای گذشته، آیین‌نامه برگزاری تورنمنت‌های مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا در فصل ۲۵-۲۰۲۴ را اعلام کرد.

مطابق آیین‌نامه لیگ نخبگان، ۱۲ تیم از هر منطقه غرب و شرق در یک لیگ با هم رقابت می‌کنند. به‌عکس مسابقات هر لیگ، هر تیم فقط در هشت بازی به میدان می‌رود و میزبان چهار دیدار و میهمان چهار مسابقه دیگر خواهد بود. در این مرحله، تیم‌های هر کشور به مصاف هم نمی‌روند و به همین ترتیب، استقلال و پرسپولیس در این مرحله لیگ نخبگان مقابل هم صف‌آرایی نمی‌کنند.

هشت تیم نخست لیگ ۱۲ تیمی (بر مبنای امتیاز بیشتر و سپس تفاضل گل برتر)، به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود می‌کنند که تیم اول با هشتم، تیم دوم با هفتم، تیم سوم با ششم و تیم چهارم با پنجم مواجه خواهد شد. در دور یک‌چهارم نهایی، چهار تیم برتر منطقه غرب و شرق بر مبنای قرعه‌کشی در عربستان با هم روبه‌رو می‌شوند.

باشگاه‌های حاضر در لیگ نخبگان بابت شرکت در این رقابت‌ها ۸۰۰ هزار دلار دریافت می‌کنند. به‌ازای پیروزی در هر بازی لیگ، ۱۰۰ هزار دلار به تیم‌های برنده تعلق می‌گیرد. ۲۰۰ هزار دلار به تیم‌های مرحله یک‌هشتم نهایی، ۴۰۰ هزار دلار به تیم‌های یک‌چهارم نهایی، ۶۰۰ هزار دلار به تیم‌های نیمه‌نهایی و ۱۰ میلیون دلار به قهرمان لیگ نخبگان پرداخت خواهد شد. تیم نایب‌قهرمان نیز چهار میلیون دلار دریافت می‌کند و تیم‌های میهمان دور مقدماتی، ۵۰ هزار دلار هزینه سفر می‌گیرد.

هر باشگاه باید فهرست‌های A و B بازیکنان خود را ارائه کند که لیست A شامل دو بازیکن رشدیافته در باشگاه (دارای سابقه حداقل سه سال در باشگاه) یا یک بازیکن رشدیافته در باشگاه، به‌اضافه یک بازیکن رشدیافته در کشور فوق را داشته باشد. لیست B نیز شامل حداکثر ۱۰ بازیکن خواهد بود که حداکثر متولد اول ژانویه سال ۲۰۰۳ باشند.

مسابقات لیگ قهرمانان آسیای ۲ نیز شامل چهار گروه در منطقه غرب و چهار گروه در منطقه شرق خواهد بود و دو تیم برتر هر گروه، به مرحله یک‌هشتم نهایی راه می‌یابند. دیدارهای مراحل حذفی به‌صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود و فینالیست منطقه شرق، میزبان بازی فینال خواهد بود.

در مسابقات لیگ قهرمانان آسیای ۲ نیز ۵۰ هزار به تیم‌های میهمان مرحله مقدماتی، ۳۰۰  هزار دلار به تیم‌های حاضر در مرحله گروهی، ۵۰ هزار دلار به برنده هر بازی مرحله گروهی، ۸۰ هزار دلار به تیم‌های دور یک‌هشتم نهایی، ۱۶۰ هزار دلار به تیم‌های مرحله یک‌چهارم نهایی و ۲۴۰ هزار دلار به چهار تیم حاضر در نیمه‌نهایی پرداخت خواهد شد. تیم قهرمان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار جایزه می‌گیرد و یک‌ میلیون دلار به تیم نایب‌قهرمان تعلق خواهد گرفت.

پرسپولیس و استقلال در مسابقات لیگ نخبگان آسیا شرکت می‌کنند و تراکتور به‌نمایندگی از کشورمان در لیگ قهرمانان آسیای ۲ حضور خواهد داشت. سپاهان در صورت غلبه بر شباب الاهلی امارات در روز ۱۶ مرداد و شکست الغرافه قطر در روز ۲۳ مرداد، تیم سوم ایران در لیگ نخبگان خواهد بود. در صورتی که سپاهان در یکی از این دیدارها شکست بخورد، در لیگ قهرمانان آسیای ۲ شرکت خواهد کرد.

دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    پربحث‌ترین
    اخبار روز سایر رسانه ها