همه احتمالات تعیین قهرمان لیگ برتر؛ استقلال قهرمان می‌شود یا پرسپولیس؟

بررسی احتمالا قهرمانی این فصل نشان می‌دهد که استقلال شانس بیشتری برای قهرمانی دارد.

کد خبر: ۲۴۶
همه احتمالات تعیین قهرمان لیگ برتر؛ استقلال قهرمان می‌شود یا پرسپولیس؟

با توقف سپاهان و پیروزی پرسپولیس و استقلال در این هفته تنها دو قطب سنتی پایتخت شانس قهرمانی در این فصل را خواهند داشت. استقلال و پرسپولیس رقابت شانه‌به‌شانه‌ای دارند و این کورس نفس‌گیر احتمالا تا هفته آخر ادامه خواهد داشت. ۶ بازی سرنوشت قهرمان لیگ را مشخص می‌کند که در مجموع ۷۲۹ حالت در این بازی‌ها ممکن است اتفاق بیفتد. در این گزارش تعداد حالتی که در آن هر تیم قهرمان می‌شود بررسی شده است.

جام چگونه آبی خواهد شد؟

سرنوشت قهرمانی این فصل در دست شاگردان جواد نکونام است. استقلال در صورت پیروزی در هر ۳ دیدار خود هر اتفاقی در بازی‌های پرسپولیس بیفتد، قهرمان خواهد شد. استقلال اگر در یکی از ۳ بازی پیش‌رو مساوی کند و در ۲ بازی دیگر برنده شود، پرسپولیس برای قهرمانی در هر ۳ بازی باید به پیروزی دست یابد. آبی‌پوشان پایتخت اگر در بیش از یک بازی امتیاز از دست دهند، پرسپولیس امکان لغزش در یک بازی را خواهد داشت.

پیچیده‌ترین شرایط برای قهرمانی

پرسپولیس برای قهرمانی باید چشم انتظار از دست دادن امتیاز از سوی استقلال باشد. سخت‌ترین حالت برای تعیین قهرمان برابر شدن امتیاز دو تیم خواهد بود. این حالت مثلاً در حالتی اتفاق خواهد افتاد که استقلال در یک بازی بازنده شود و پرسپولیس مساوی کند و در بقیه بازی‌ها برنده شوند. براساس قوانین سازمان لیگ در این وضعیت، تفاضل گل قهرمان لیگ را مشخص می‌کند که پرسپولیس در حال حاضر در تفاضل گل یک گل بیشتر از رقیب دارد و طبیعتاً با باخت استقلال این اختلاف در تفاضل گل بیشتر می‌شود ولی به هرحال به صورت قطعی نمی‌توان گفت با برابر شدن امتیازها قهرمان چه تیمی خواهد شد ولی در این حالت شانس پرسپولیس بیشتر است.

۶۱ درصد جام آبی ۳۹ درصد قرمز

از ۷۲۹ حالت ممکن، در ۴۴۸ حالت استقلال قهرمان لیگ می‌شود و در ۲۸۱ حالت پرسپولیس قهرمانی خود را تکرار می‌کند. با توجه به این اعداد فقط از نظر حالات ریاضی و بدون در نظر گرفتن سایر پارامترها، استقلال به احتمال ۶۱٪ فاتح این دوره از لیگ برتر می‌شود. شاگردان اوسمار ویرا هم ۳۹٪ احتمال دارد که به قهرمانی این دوره برسند. این اعداد نشان می‌دهد که چه رقابت نزدیکی در هفته‌های آتی در پیش است.

منبع: فوتبال ۳۶۰
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    پربحث‌ترین
    اخبار روز سایر رسانه ها